KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS

BUDAPESTI KÖZLEKEDÉSI RÉSZVÉNYTÁRSASÁG

I. fejezet

1. A Kollektív Szerződésre vonatkozó szabályok

(Mt. 30-41/A. §)

Kollektív Szerződés valamint mellékletei, kiegészítései szabályozzák a munkaviszonyból származó jogokat és kötelezettségeket, ezek gyakorlásának, illetve teljesítésének módját, az ezzel kapcsolatos eljárás rendjét.

11. A Kollektív Szerződés hatálya

111. A Kollektív Szerződés időbeli hatálya

Ezt a Kollektív Szerződést 2008. június 30-ig kötötték a felek.

E Kollektív Szerződés 2004. július 1-jével lép hatályba.

E Kollektív Szerződés kihirdetésének módja a BKV Hírlapban történő megjelentetés.

A felek vállalják, hogy 2008. január hónapban az új Kollektív Szerződés tárgyalásait megkezdik.

112. A Kollektív Szerződés személyi hatálya

(Mt. 188. §)

E Kollektív Szerződés személyi hatálya kiterjed a Társaságra, mint munkáltatóra és munkavállalóira.

A Kollektív Szerződés előírásait alkalmazni kell a Társaság azon munkavállalóira is, akik nem tagjai a Kollektív Szerződést kötő szakszervezeteknek.

A Társaság vezető állású munkavállalóira a Kollektív Szerződés hatálya nem terjed ki. A BKV Részvénytársaságnál vezető állású munkavállaló a munkáltató vezérigazgatója, valamint helyettesei.

12. A Kollektív Szerződés megkötésére, módosítására, felmondására és megszűnésére irányuló szabályok

A Kollektív Szerződést egyrészről: a munkáltató nevében a BKV Részvénytársaság vezérigazgatója, másrészről: a munkavállalók nevében az érdekképviseletüket ellátó szakszervezetek kötik meg. A Munka Törvénykönyv 29. § (2) bekezdése alapján reprezentatív szakszervezetek is megköthetik a Kollektív Szerződést, - a Munka Törvénykönyv 33. § (4) (5) bekezdése előírásainak figyelembe vételével, ha a BKV Részvénytársaságánál működő valamennyi szakszervezet együttes szerződéskötése a Munka Törvénykönyv 33. § (3) bekezdése alapján nem lehetséges. Amennyiben az önállóan bejegyzett érdekképviseleti szervezetek szövetségre lépnek, akkor - felhatalmazásuk alapján - a szövetség erre kijelölt képviselője jogosult átruházott jogkörben, nevükben a Kollektív Szerződés aláírására.

A Kollektív Szerződést kötő felek megállapodnak abban, hogy a Kollektív Szerződést és módosításának tervezeteit a jövőben közösen készítik elő. Ennek érdekében - szükség esetén - szakértőt vesznek igénybe. Az előkészítést e célra létrehozott, a felek képviselőiből álló előkészítő bizottság végzi. A Kollektív Szerződés megkötésére irányuló előzetes tárgyalásokon a munkáltatónál képviselettel rendelkező valamennyi szakszervezet részt vehet.

A felek vállalják, hogy a bizottság működéséhez szükséges feltételeket, információkat biztosítják, a munkáltató vállalja a működési költségek biztosítását.

A felek a tervezetek tartalmáról és a véglegesen elfogadott szabályokról közösen és külön-külön is tájékoztatják az érintett munkavállalókat, a munkahelyeken szokásos közzététel útján, az általuk létrehozott tájékoztató fórumokon és megbeszéléseken. A felek minden tőlük elvárhatót megtesznek annak érdekében, hogy a Kollektív Szerződés szövegét a kollektíva tagjai megismerjék, és megfelelően értelmezzék. Ennek érdekében a Társaság vállalja, hogy a munkavállalókat ellátja az érvényes Kollektív Szerződés egy példányával.

e) A Kollektív Szerződés időbeli hatálya alatt kötött társasági bérmegállapodás a Kollektív Szerződés részét képezi. A társasági bérmegállapodás helyi igazgatósági szintű alkalmazása az érintett képviselettel rendelkező szakszervezetek egyetértésével és a hatáskörök figyelembevételével történik.

13. A Kollektív Szerződés aláírása

A felek közös ülésen döntenek a Kollektív Szerződés, vagy módosítása szövegének elfogadásáról.

Az aláírásra jogosult szakszervezetek, vagy szakszervezeti szövetségek felhatalmazott vezetői a 13/a pont szerinti döntést követő 48 órán belül írják alá az elfogadott szöveget.

Ha az aláírásra jogosult munkáltató és munkavállalói szervezetek között vita merül fel, annak rendezését egyeztető eljárás keretében kell megkísérelni.

14. A Kollektív Szerződés módosítása

A Kollektív Szerződést módosítani kell, ha rendelkezései annak aláírása óta létrejött magasabb szintű jogszabályba ütköznek.

A Kollektív Szerződés módosítására a Kollektív Szerződést aláíró felek köréből bárki javaslatot tehet.

A felek vállalják, hogy a módosítási javaslatot közösen megvizsgálják, s arra vonatkozóan az álláspontjukat kifejtik, és írásban rögzítik.

Mindkét oldal vállalja, hogy a másik oldaltól érkező javaslatokra írásban fejti ki az álláspontját - a javaslat kézhez vételétől számított 15 napon belül -, s azt érdemben megindokolja.

A munkáltató vállalja, hogy a társasági költségvetés összeállítása során a bérköltség meghatározásánál a szakszervezettel előzetesen egyeztet.

f) Ha a szakszervezeti oldalon nincs egyetértés a módosítás lehetősége vonatkozásában, úgy a munkáltatóval való megállapodás a Munka Törvénykönyv 33. § (4) illetve (5) bekezdése alkalmazásával a reprezentatív szakszervezeteket illeti meg.

15. A Kollektív Szerződés felmondása

A Kollektív Szerződést bármelyik fél három hónapos határidővel felmondhatja a másik félhez címzett írásbeli nyilatkozattal, melyben a felmondás okát írásban közölni kell. A Kollektív Szerződés a hatályba lépésétől számított 6 hónapon belül nem mondható fel. Az aláíró szakszervezetek - megállapodásuk szerint - csak együttesen mondhatják fel a Kollektív Szerződést, egyetértés hiányában a felmondás joga a Munka Törvénykönyv 33. § alkalmazásával a reprezentatív szakszervezeteket együttesen illeti meg.

b) A Kollektív Szerződés fejezetenként, pontonként is felmondható, a 15.pontban foglaltak szerint.

A felek megállapodnak abban, hogy a felmondást követő két héten belül egyeztető bizottságot hoznak létre a felmondás okainak megvizsgálására és az új Kollektív Szerződés, vagy fejezet előkészítésének biztosítása érdekében. Az egyeztető bizottság tagjai is részt vesznek a Kollektív Szerződés aláíróinak e célok eléréséért folyó tárgyalásain.

A Kollektív Szerződés felmondása esetén a felek megvizsgálják annak lehetőségét, hogy a Kollektív Szerződés módosításokkal, vagy részlegesen nem tartható-e hatályban, egyetértés hiányában a felmondás joga a Munka Törvénykönyv 33. § (4) és (5) bekezdése alkalmazásával a reprezentatív szakszervezeteket illeti meg a 39.§ alapján.

16. A Társaság és a szakszervezet együttműködése

(Mt. 18.§-29.§)

A Társaság és a szakszervezetek közötti együttműködést a Munka Törvénykönyv, illetve az Együttműködési Megállapodás tartalmazza. A Társaság és a szakszervezetek - mindenkor érvényes - Együttműködési Megállapodását a Kollektív Szerződés mellékleteként kell kezelni. A felek a jogszabályoknak megfelelően kétoldalú tárgyalások útján rendezik a vitás kérdéseket.

17. A szakszervezeti tisztségviselők munkaidő kedvezménye

(Mt. 25. §)

A szakszervezetek minden év január 1-jei és július 1-jei állapotnak megfelelően a tárgynapot követő két héten belül az Együttműködési Megállapodásban rögzítetteknek megfelelően írásban tájékoztatják az illetékes igazgatóságokat, a munkaidő-kedvezmény alapját képező taglétszámukról, és a tisztségviselők névsoráról. A munkaidő-kedvezmény mértéke minden a BKV-nál munkaviszonyban álló szakszervezeti tag után havi egy óra.

A munkaidő-kedvezmény név szerinti felhasználásáról a szakszervezet dönt. A munkából való távolmaradást, a zavartalan munkavégzés biztosítása érdekében a munkaidő-kedvezmény igénybevételét az érintett szakszervezeti tisztségviselő munkáltatói jogkört gyakorló vezetője részére a havi beosztás készítését megelőzően kell bejelenteni.

A nem havi beosztás szerint foglalkoztatott munkavállalók esetében az:

- 1 napot meg nem haladó távollét esetén az igénybevétel előtt legalább 2 nappal,

- 1 és 15 nap közötti távollét igénybevétele esetén legalább 7 nappal,

- 15 napot meghaladó távollét igénybevétele esetén az igénybevétel megkezdése előtt 14 nappal előbb be kell jelenteni.

Rendkívüli esetben a munkaidő kedvezmény igénylése a fentiektől eltérően is lehetséges.

18. Igazgatósági melléklet

Az igazgatósági mellékletek a Kollektív Szerződés részét képezik, azokat a Kollektív Szerződés aláírását követő 1 hónapon belül meg kell kötni.

Az igazgatósági mellékletekben szabályozott előírások a Kollektív Szerződés előírásaitól a munkavállaló javára kedvezően eltérhetnek.

Az igazgatósági mellékleteket az igazgatóságok vezetői és a képviselettel rendelkező partner szakszervezetek készítik elő.

Igazgatósági speciális viszonyoknak megfelelően szabályozható témák

22. pont Változó munkahely

41. pont A törvényes munkaidő mértéke (a Metró, valamint HÉV üzemigazgatóság földalatti (metró) munkát ellátó munkavállalók esetében és a Trolibusz Üzemigazgatóság munkavállalóinál)

421. pont A munkaidő beosztása napokra

4221 pont Fordulószolgálatos munkavállalók munkaidő-beosztása

43. pont Napi munkaidő kezdete, vége

436. pont Egészségre ártalmas munkakörök

441. pont Egyenlőtlen munkaidő beosztás

4443. pont A rendkívüli munkavégzés mértéke

564. pont Földalatti munka pótszabadsága

61. pont Bérrendszerek és bérformák

62. pont Prémium rendszer

622. pont Felszíni tömegközlekedési járművezetők minőségi prémiuma

6411. pont Alagúti pótlék

6412. pont Csoportvezetői pótlék

6413 pont Éjszakai munka pótléka

6414. pont II. Műszakpótlék mértéke

6416. pont Gyakorlati oktatást végzők pótléka

6417. pont Veszélyességi pótlék

6423. pont Osztott munkaidő díjazása

6427. /b. Heti pihenőnapon végzett rendkívüli munka díjazása

6428. pont Készenlét és ügyelet díjazása

6431. pont Részmunkakörű munkavállalók külön díjazása

6442 pont Trolibusz Üzemigazgatóság teljesítménybérben foglalkoztatott munkavállalói távolléti díjának megállapítása

1. számú melléklet - Forgalmi tanulók besorolása

A helyi képviselettel rendelkező szakszervezetek, vagy szakszervezeti
szövetségek, valamint a partner munkáltató által jegyzett (szignált) igazgatósági
mellékleteket (szabályozásokat) a Kollektív Szerződés mellékleteként kell
kezelni azt követően, hogy a társasági Kollektív Szerződést aláírók aláírják, s
emelik be ezáltal a Kollektív Szerződésbe.