Megszegte a megállapodást a BKV? - A szakszervezetek hozzájárulása nélkül kelhet el egy telephely

2008. november 10. Hírszerző

Bár a BKV menedzsmentje december 15-ig vállalta, hogy nem ad el telephelyet, a szakszervezetek állítása szerint a cég augusztusban mégis értékesítette egyik ingatlanának egy részét. A Stadionok metróállomás fölötti irodaház helyére információnk szerint egy ingatlanberuházó bevásárló- és irodaközpontot tervez. Úgy tudjuk, a BKV menedzsmentje vizsgálatot indított az ügyben

Egy a BKV tulajdonában lévő ingatlan eladása ellen tiltakozik a közlekedési vállalat szakszervezeteinek egy része. Az érdekképviseletek szerint a cég megszegte a BKV menedzsmentje és a szakszervezetek között május 27-én megkötött, majd október elsején meghosszabbított megállapodás egyik pontját, amely rögzíti, hogy december 15-ig nem lehet eladni a cég telephelyeit.

A vaskerekes szakszervezetek hétfőn levélben fordultak a BKV vezérigazgatójához, amelyben azt írják, hogy a vállalat augusztusban eladta a Hungária körút 46. alatti ingatlan egy részét. Ez az ingatlan a Stadionok metróállomás fölötti irodaház, amelyben a BKV mintegy 300 munkatársa dolgozik, s amely a Hírszerző információi szerint az alapító okiratban központi telephelyként szerepel, tehát a megállapodás lejártáig nem eladható. 

Az érdekképviseletek levelükben a szóban forgó ingatlan tulajdoni lapjára hivatkoznak, eszerint a terület egy része augusztus végén került a Welt-Stadt Immobilien Ingatlanberuházó Kft. tulajdonába. A szakszervezetek nyolc napon belül várnak írásos tájékoztatást az ügyben, ellenkező esetben a hatóságokhoz fordulnak; az eredeti állapot visszaállítását, vagyis a bejegyzett tulajdonjog töröltetését akarják elérni.

Felújították, most lebontják?

Úgy tudjuk, a BKV a Hungária körúti ingatlan körülbelül egyhatodát, az épület előtti parkolót adta el a közelmúltban. A Szombathelyen bejegyzett ingatlanberuházó kft.-nek elővásárlási joga van az ingatlan többi részére. Információink szerint a BKV és a beruházó megállapodásában az áll, hogy a parkoló megvételét követően 60 napon belül a kft. az egész ingatlant megveszi, ennek határideje azonban október elején lejárt.

BKV-s forrásunk szerint ugyanakkor az ingatlanrész eladása nem érinti a szakszervezetekkel kötött májusi megállapodást, mert az értékesítésről már azt megelőzően döntés született.

A Hírszerző úgy értesült, hogy a beruházó a BKV-irodaházat lebontaná, helyére többszintes bevásárló- és irodaközpontot építene. A beruházás miatt azonban egy időre valószínűleg le kellene állítani a Stadionok metrómegálló forgalmát. Ez azért is érdekes, mert az állomást a BKV nemrég újította fel, többek közt új lifteket épített be az épületbe, s ha azt bontják, nyilván a liftekhez, s más egyéb felújított részekhez is hozzá kellene nyúlni.

A terület eladása ráadásul már 2006 óta napirenden volt, akkor kötöttek előszerződést az ingatlanfejlesztő céggel. A vállalat tehát úgy költött pénzt az állomásépület felújítására, hogy tudta: az épületet később jó eséllyel eladják, annak sorsa pedig a bontás lesz. 

Vizsgálat indul

A szakszervezetek mindemellett attól tartanak, hogy az ingatlan túl alacsony áron kel majd el, s a költöztetés, a metró pótlása és az egyéb költségek miatt a vállalatnak gyakorlatilag nem maradna semmi. Úgy tudjuk, a beruházó vállalta, hogy a BKV irodái visszaköltözhetnének majd az új épületbe, azt azonban nem tudni, hogy a beruházó milyen feltételekkel biztosítana helyet a közlekedési vállalat dolgozóinak.

Az érdekképviseletek már két hete jelezték a menedzsmentnek, hogy kifogásaik vannak az ingatlan eladásával kapcsolatban, információink szerint a vezérigazgató vizsgálatot indított az ügyben.

A Hungária körúti telephely értékesítésével kapcsolatban a Hírszerző pénteken tette fel a kérdéseit a BKV-nak, válaszokat azonban mindeddig nem kaptunk. Amennyiben a közlekedési vállalat reagál a fent leírtakra, álláspontjának természetesen felületet biztosítunk.

fvvszsz

www.fvvszsz.tuti.hu

Fővárosi Villamos Vasutak Szakszervezet